17:e April
Dessa sjukdomar bara avlöser varandra. Nu är det Pether som är sjuk igen. Han har feber och verkar ha fått en släng av magsjuka igen. Dessa två senaste veckor har bestått av sjukdomar. Kolla här:
1/4 Thea feber, 4/4 Pether förkyld & feber, 6/4 Thea lunginflammation, 7/4 Helene öroninflammation, 8/4 Thea magsjuka, 10/4 Pether magsjuka, 14/4 Thea allgergi-utslag på hela överkroppen p.g.a. penicilin, 15/4 Helene magsjuka, 16/4 Pether feber & magsjuka!
Nu sa Pether och jag att om båda är frist på onsdag så ska vi storstäda huset så att alla bakterier försvinner. Vi är så less på dessa sjukdomar.
Igår kväll var vi ju ensamma hemma eftersom Thea sov hos mormor och morfar. Jag blev lite piggare på kvällen och det var riktigt mysigt att bara ligga och soffan och kolla på film utan vetskapen om att Thea kunde vakna när som helst. Vi somnade väl vid 23.30-tidne och sov till 08.30, och då längtade jag efter Thea så jag höll på att dö eftersom jag inte träffat henne så mycket på fredagen eftersom jag skulle iväg på tjejmiddag och sen på lördagen var ju jag sjuk hela dagen och Thea åkte iväg vid 12. Vid 10 kunde jag inte hålla mig längre så då åkte vi iväg och hämtade henne. på vägen hem åkte vi förbi "Barnens Hus" och hämtade Theas vagn som de hade lagat och sen hann vi även in en sväng på Lindex och där testade jag ett par jeans som jag förmodligen ska köpa.
När vi kom hem hade vi stora planer på att kratta löv, städa garaget, tvätta bilen, städa inne mm mm, men det blev inte så mycket eftersom Pether blev dålig och Thea inte är så jätte intresserad av att sitta stilla i vagnen medan jag krattar löv eller dyligt. Så istället gick hela familjen och la sig i sängen och vilade lite. Ja inte Thea då som for runt som en liten virvelvind i sängen. Vid 15.30 var det dags att åka på babysim. Denna gång lämnade vi pappa hemma så att han skulle få vila. Eftersom Thea hade varit sjuk så hade hon missat två badtillfällen men som tur var gjorde vi inga nya övningar idag utan man fick öva på gamla saker + att de knäppte undervattenskort på barnen när de dök. Det blev två kort för Thea, ett torped-dyk och ett kort på Thea och mig när vi är under vattnet. Hoppas de blev bra, vi får väl se nästa söndag.
Nu ska jag gå och lägga mig... Känner mig ganska slut i kroppen...