9:e Januari

Igår kväll somnade Thea vid 19.15-tiden och sov ändå fram till klockan var 04.14 utan ett enda pip. Jag var tvungen att gå in och kolla på henne flera gånger för att se att hon levde. När hon vaknade var hon liten ledsen men somnade om på 5-7 minuter och sov sen till 05.56. Då fick hon komma över till oss och amma lite, men efter det så stoppade Pether tillbaka henne i sin säng. Hon somnade snällt om utan gnäll. Vi 09.30 vaknade jag och vi bestämde oss för att väcka Thea så hon inte sover för länge på dagen. När Pether kom in behövdes ingen väckning utan där låg en strålande glad liten tjej och lekte för sig själv i sängen.

Förut när jag nattammat var jag varit otroligt trött. Jag har verkligen längtat till dessa dagar då Thea skulle börja sova hela nätterna och man får gå och lägga sig och sova ostört. I fredags somnade jag nog inte förrän vid 01 och igår var det helt sjukt! Vi såg först filmen om de krypande tigrarna och gömde drakarna (Crounching Tiger, Hidden Dragon), och jag som alltid brukar somna på filmer såg den helt utan problem. Den var faktiskt riktigt bra. När den var slut skulle vi gå och lägga oss men jag fastnade vid datorn och gick inte och la mig förrän strax efter 01. Då låg jag och lyssnade på min ljudbok (mina döttrars systrar) som är jättebra, samtidigt som jag spelade lite minigolf på mobilen. När klockan var 02.15 tog boken slut och jag var fortfarande hur pigg som helst. Då gick jag upp och satte mig vid datorn igen. Jag har börjat med en ny hemsida till Thea och ska försöka göra den i FrontPage. Jag har aldrig hållit på med FrontPage så jag lär mig hela tiden. Iallafall så fastnade jag där tills klockan blev strax efter 04 och Thea vaknade till. Då kom Pether upp och tyckte att jag skulle gå och lägga mig, så efter 04.30 någon gång så la jag mig och somnade väl strax före 05.00. Som tur var så tog Pether Thea imorse så jag fick sova en stund. Jag vaknade klockan 12! När jag kom ner hade Thea både hunnit med att leka, äta gröt, sova en timme och leka lite till... Ikväll ska jag gå och lägga mig vid 22-tiden så jag vänder tillbaka dygnet lite.

Idag har vi varit på babysim för första gången. Det var inget bad denna gång utan endast info-träff, men nästa gång ska vi i plurret. Vi har hamnat i samma grupp som Vilma i föräldragruppen så det var ju roligt. Imorgon ska Thea vara hos mormor för jag ska till tandläkaren. Usch! De ska göra om två lagningar som gjordes för ca 2 år sedan, men de ska bara göra om en imorgon sen får jag väl en ny tid veckan efter. Inte nog med att det är läbbigt att gå dit, det är skitdyrt också!

Vet ni vad det värsta var?! Allt jag gjorde på hemsidan igår raderade jag bort... inte av misstag men för att det inte blev som jag hade tänkt mig!
 
<< Tillbaka till almanackan